PALETY

Palety jsou přepravní kontejnery. Paleta má nejjednodušší design. Základem jsou tyče, na kterých je připevněna platforma desek. Podle obecně uznávané definice je paleta nebo paleta kontejnerová jednotka, která má platformu používanou pro shromažďování a vychystávání nákladu.

Pomocí takových kontejnerů se zboží přesouvá specializovaným zařízením (vysokozdvižné vozíky), jeho přeprava a skladování.

Paleta má složitější design a lze ji sjednotit podle určitých požadavků. Funkční účel je ale stejný. Ve skutečnosti lze palety považovat za samostatný kontejner nebo za základ pro balení.

historIE

První zmínky o použití palet lze připsat do dob starověkého Egypta. S jejich pomocí byly na stavbu dodány kamenné bloky. Zařízení měla nejjednodušší konstrukci a pohybovala se ručně. Vzhledem připomínali taháky.

Tento typ nádob se rozšířil na počátku 20. století. Nejprve to byl obyčejný běhoun ze dřeva - dvě tyče s horní palubou. Ale toto rozhodnutí bylo nepohodlné. Rozvoj továren a průmyslových odvětví si vyžádal efektivnější řešení dopravy zboží na místo nakládky i jeho skladování a přepravu. Proto byl v roce 1925 design smyku mírně vylepšen přidáním spodní paluby, která se stala prvním prototypem moderních palet. Používaly se především pro přepravu po železnici a jejich velikost byla striktně svázána s vnitřními rozměry nákladních vozů.

 Během Velké hospodářské krize se tento směr prakticky nerozvíjel, což bylo usnadněno výrazným snížením výroby, ale během druhé světové války se otázka stěhování, balení a přepravy zboží stala opět aktuální kvůli nutnosti přepravy velkého objemu vojenských produktů. V tomto období se objevily první normy, opět vázané na rozměry železničních vagónů a karoserií nákladních automobilů. Palety byly vyrobeny ze dřeva kvůli levnosti a dostupnosti tohoto materiálu.

Tento přístup umožnil výrazně urychlit proces nakládky a vykládky a umožnil seskupování nákladu do dávek. Také využití palet výrazně zvýšilo kapacitu skladů.

NWPCA je považována za prvního výrobce palet v průmyslovém měřítku, který zavedl hlavní rozměrovou standardizaci.

 

 

DESTINACE

 Hlavním účelem palet a palet je skladování zboží, jeho přeprava a skladování. Vzhledem k tomu, že zatížení může být různé, stejně jako způsoby pohybu, existuje rozdíl v provedení.

Například ve stavebnictví se palety používají ke kompletaci středně a lehkého zboží a palety se používají pro výrobky s významnou hmotností. Proto se používají kontejnery, které mají rozdíl v pevnostních charakteristikách a schopnosti odolat určitému zatížení.

Totéž lze říci o způsobu nakládky a vykládky, který opět závisí na hmotnosti kontejneru s nákladem.

Kontejnerové jednotky střední a lehké hmotnosti jsou vykládány vysokozdvižnými vozíky nebo manipulátory, proto je pro skladování vhodnější použít palety určené přímo pro tento typ vykládky.

Palety s těžkým nákladem jsou vykládány autojeřáby, takže jejich konstrukce musí počítat s možností zavěšení pomocí závěsů. Dá se říci, že je to funkční účel kontejneru, který určuje vlastnosti jeho konstrukce, stejně jako požadavky na odolnost proti zatížení a materiál použitý k výrobě.

 

TYP PALET

Plochá paleta. Má nejjednodušší design, skládá se z rámu a podlahy

Jednopodlažní. Má podlahu pouze z jedné strany.

Dvoj podlažní. Má horní a spodní palubu.

Reverzibilní. Patří do kategorie plochých palet se dvěma plošinami, z nichž každá může být použita k dokončení nákladu.

Nevratný. Patří do kategorie plochých palet se dvěma plošinami, ale pro kompletaci nákladu se používá pouze jedna plošina.

Dvě cesty. Konstrukce poskytuje vstup zachycení vidlice ze dvou stran. dvohnastil.

Čtyři cesty. Vidlice lze vynášet ze čtyř stran

Částečně čtyřcestný. Snímání je možné jak ze dvou, tak ze čtyř stran.

Vyztužené. Plochá paletová základna s dalšími detaily pro zesílení rámu.

S volným otevíráním. Poskytuje možnost vložení vidličky bez nutnosti zvedat nádobu a odtrhávat ji od povrchu.

Se spodní podlahou po obvodu. Spodní podlaha je rám s jednou nebo více deskami umístěnými ve středu konstrukce.

Se spodní podlahou po obvodu a středovými deskami uspořádanými napříč. Centrální prvky mají křížové uspořádání.

Vnořeno. S kuželovými podpěrami dole a podobnými vybráními nahoře. Při skladování prázdných kontejnerů zasahují podpěry do vybrání, což šetří volné místo.

Asymetrické. Jednopodlažní nebo dvoupodlažní, přičemž paluba má na každé straně jiný design.

S vyčnívající podlahou. Podlaha (nahoře nebo dole) na jedné straně přesahuje nosné prvky.

S doplňky. Má další prvky, které plní konkrétní funkční účel

VÝROBNÍ MATERIÁLY

Podle materiálu výroby se palety dělí na jednorázové a opakovaně použitelné. Do první kategorie patří výrobky, při jejichž výrobě se používá kov, dřevo nebo plast. Za druhé - výrobky vyrobené z lepenky různé hustoty, recyklovaných materiálů, nekvalitního dřeva nebo překližky. Obvykle mají lehký design. Vydrží tedy pouze jeden cyklus použití.

Kovové palety

 

Hlavní předností je vysoká pevnost, hygiena, vydrží mnoho cyklů použití, jsou vhodné pro průmyslové aplikace včetně výroby dopravníků, je zde možnost opravy. Nevýhody - vysoká cena.

Dřevěné palety

 

vydrží několik cyklů. Je zde možnost opravy. Nevýhody - nevhodné pro výrobu dopravníků, nehygienické, vyžadují speciální manipulaci, rychle se poškozují a ztrácejí funkčnost.

Plastický

 

Výhody - dostatečné pevnostní vlastnosti, hygiena, odolnost vůči různým druhům vlivů, vhodné pro dopravníkové aplikace, široký rozsah použití včetně potravinářského průmyslu. Nevýhody - vysoká cena, bez možnosti opravy.

Palety z vlnité lepenky

 

Výhody - mohou být jednorázové i opakovaně použitelné, hygienické, splňují všechny normy, mají malou hmotnost, vyrábí se v různých tvarech a provedeních a mají nízkou cenu. Nevýhody - není určeno pro velké zatížení z důvodu omezené odolnosti vůči zatížení.

Kovové palety jsou nejuniverzálnější a nejodolnější, ale jsou také nejnákladnější na výrobu. Na druhé místo můžete dát plast kvůli širokému záběru, dobré odolnosti vůči namáhání, možnosti použití dopravníku a hygieně. Není to tak dávno, co by dřevěné palety byly na třetím místě, ale postupně ztrácejí na významu kvůli nutnosti speciálního zpracování a nestabilitě vůči mechanickému poškození. Takové nedostatky výrazně omezují rozsah jejich použití.

 

PALETOVÉ STANDARDY

V průmyslu a výrobě se používají různé standardy palet. Nejčastější:

 EUR paleta

  • má odpovídající označení
  • rozměr - 800x1200x145 mm
  • zde je označení země výrobce v abecedním tvaru
  • rám je vyroben ze dvou širokých a jedné úzké desky bez zkosení
  • podlaha se skládá z 5 desek, dvou úzkých a tří širokých
  • Finská paleta

  • má razítko, dále datum vydání a kód výrobce
  • rozměr- 800x1200x145 mm
  • rám ze tří prken - jeden široký a dva úzké
  • podlaha ze 7 desek, střídavě na šířku - jedna široká, dvě úzké
  • Americká paleta

  • rozměr - 1200x1200x145 mm
  • spodní část tří desek
  • horní část sedmi desek
  • tloušťka desky - ne méně než 6 mm
  •  Nákladní paleta

  • rozměr - 800x1200 or 1000x1200 mm
  • chybí příslušný štítek
  • tloušťka desky - od 20 do 22 mm
  • 48 / 5 000 Результаты перевода produkt 800x1200 je obdobou europalety
  • produkt 1000x1200 je obdobou finské palety
  • Palety 1000 x 1000

  • má rovnostrannou základnu
  • V současné době existuje velké množství druhů palet s různými konstrukčními prvky - pevné, skládací, s dalšími odnímatelnými nebo neodnímatelnými prvky. Příkladem jsou palety určené pro balení, skladování a přepravu pneumatik automobilů, vybavené skládacími regály umístěnými v rozích konstrukce. Jsou nutné k instalaci palet na sebe a zabraňují zmačkání výrobků. Při skladování kontejnerů dochází ke skládání regálů, v důsledku čehož palety zabírají minimum místa.

    Podniky a průmyslová odvětví často používají zakázkové palety . Jejich vlastnosti jsou dány vyráběným výrobkem, požadavky na výrobní proces, velikostí dopravního pásu a dalšími vlastnostmi pracovních činností. Takové produkty jsou také relevantní v automatizovaných skladech.

     

    V případě zájmu nás prosím kontaktujte na tel.: +420296183160 nebo e-mailu: info@tapy-sro.com